Czy podczas swojej pracy korzystasz z jednej z wag: technicznej albo analitycznej, a może z innego rodzaju? Albo używasz innego urządzenia pomiarowego? Jesteśmy Kaspo Lab, akredytowanym laboratorium. Oferujemy usługi wzorcowania wag i wzorców masy.
Spis treści
Od ponad 20 lat laboratorium KASPO LAB posiada akredytację Polskiego Centrum Akredytacji, w związku z czym możemy wzorcować wagi i wzorce masy, w zakresie akredytacji na całym Świecie. Przykładamy niezwykłą uwagę do jakości. Dlatego pracujemy zgodnie z wytycznymi znajdującymi się w normie PN-EN ISO/IEC 17025. Cały czas podnosimy kompetencje naszego zespołu.
Usługę wzorcowania przeprowadzamy w naszym laboratorium, a także poza siedzibą, w miejscu dogodnym dla Klient
Wzorcowanie wag
Wzorcowanie jest działaniem , który pozwala na wyznaczeniu błędu wskazania wagi wraz z niepewnością. . Dla uzyskania wiarygodnych wyników, wzorcowanie odbywa się według ustalonych procedur odpowiadających specyfice pomiarów na danym rodzaju wagi. Wzorcowanie wag przeprowadzamy w ich miejscu pracy, co powoduje że uzyskane wyniki odpowiadają na pytanie: czy waga waży dobrze? w trakcie jej codziennego użytkowania.
Wykonujemy wzorcowanie wag:
- automatycznych i nieautomatycznych (do 150 000 kg)
- przenośnikowych, odważających i porcjujących (porcja do 150 000 kg),
- wagonowych oraz dla pojedynczych ładunków (masa ładunku do 100 kg).
Przed złożeniem oferty, nasi specjaliści zapoznają się z wymaganiami użytkownika wagi, jego specyfiką ważenia oraz ustalają niezbędne wymagania aby zaproponowany wariant wzorcowania spełniał oczekiwania klienta w zakresie technicznym. Dla najczęściej używanych typów wag:
analitycznych i technicznych mamy opracowane procedury, które po uzyskaniu odpowiedzi na klika pytań pozwalają przygotować optymalną ofertę.
Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje? Wyjaśniamy:
Wzorcowanie wag analitycznych
Waga analityczna jest urządzeniem pomiarowym, na którym wyniki ważeniaz ogromną odczytujemy z dokładnością od 0,01 mg, Dlatego najczęściej jest wykorzystywana w laboratoriach farmaceutycznych, chemicznych.
Wzorcowanie wag laboratoryjnych przeprowadzamy w miejscu pracy wagi. Do wzorcowania wag laboratoryjnych wykorzystujemy wzorce najwyższej klasy: E2
Wzorcowanie wag technicznych
Wagi techniczne są przeznaczone do ważenia w działach produkcyjnych, a także w laboratoriach, czy firmach usługowych. Dzięki swojej konstrukcji zachowują kompromis pomiędzy szybkością ważenia a dokładnością. Dokładność odczytu wskazań zaczyna się od 0,001g
W zależności od wielkości wykonujemy wzorcowanie wag w naszym laboratorium albo u klienta. Wagi techniczne wzorcujemy według wzorców niższych klas: M1 lub M2.
Wzorcowanie wag przemysłowych
Wagi przemysłowe są spotkamy między innymi w branżach: energetycznej, , chemicznej, farmaceutycznej, spożywczej, mięsnej oraz w innych gałęziach przemysłu. W odróżnieniu od innych wag, wagi przemysłowe charakteryzują się dużymi ośnościami. Do wag przemysłowych zalicza się m.in.:
- wagi zbiornikowe
- wagi kolejowe
- wagi samochodowe.
- wagi przenośnikowe.
Ze względu na zastosowanie oraz masę ważonych ładunków, usługę wzorcowania wykonujemy w miejscu ich instalacji. . Czasami niema możliwości ułożenia wzorców masy bezpośrednio na wadze. Dobrym przykładem tutaj są wagi zbiornikowe, których obłe kopuły oraz umieszczenie na nich przyłączy oraz innej aparatury pomiarowej zamontowanej na stałe (np. sondy temperatury), uniemożliwiają układanie na nich wzorców masy. . Aby rozwiązać ten problem podczas kolejnych wzorcowań projektujemy i budujemy elementy montażowe, dzięki którym można precyzyjnie umieścić wzorce masy na wadze oraz wykonać wzorcowanie.
Do wzorcowania wag kolejowych wykorzystujemy wzorce mas, które zaprojektowaliśmy i zbudowaliśmy w KASPO LAB. Wagonowe wzorce masy mają formę wagonów kolejowych ze sprzęgiem dostosowanym do podłączenia do lokomotywy na bocznicach kolejowych. Wagonowe wzorce masy zakwalifikowane są w klasie M1 i mogą po obciążeniu wzorcami masy
osiągnąć masę do 28 000 kg każdy. Wzorcowanie wag kolejowych technicznie logistycznie jest bardziej skomplikowane od pozostałych wzorcowań, stąd podczas jego przygotowania i wykonania współpracujemy z użytkownikiem wagi. Po zakończeniu wzorcowania wydajemy świadectwo wzorcowania
Z kolei do wzorcowania wag kolejowych wykorzystujemy wzorce mas, które przygotowaliśmy w naszym laboratorium. Wagonowe wzorce mas mają formę wagonów kolejowych ze sprzęgiem dostosowanym do operowania przez popularne lokomotywy. Wzorce mają klasę M1 i masę 2 000 kg. Każdy z wagonów może załadować na siebie około 28 000 kg. Wzorcowanie wag kolejowych technicznie jest
bardziej skomplikowane od pozostałych wzorcowań. Do przeprowadzenia wzorcowania wykorzystywane są: praca lokomotyw, maszynista, żurawie samojezdne oraz inny ciężki sprzęt. Pod względem metrologicznym wzorcowanie wag kolejowych nie różni się od pozostałych. Po jego zakończeniu wydajemy świadectwo wzorcowania.
Wzorcowanie wag na potrzeby rozliczeń emisji CO2
Wykonujemy wzorcowanie wag na potrzeby rozliczeń wielkości emisji gazów cieplarnianych dla elektrowni, ciepłowni, oraz wszystkich, którzy muszą rozliczać emisję CO2 do atmosfery. Na podstawie wyników wzorcowania, użytkownik wykaże spełnienie wymagań określonych w rozporządzeniu komisji europejskiej (UE) 2019/318, oraz swoim planie monitorowania.
Wzorcowanie wag w przemyśle farmaceutycznym
Wzorcowanie wag w przemyśle farmaceutycznym stanowi podstawę prawidłowego nadzoru metrologicznego nad wagami.
W celu zapewnienia klientom farmaceutycznym spełnienia wymogów Farmakopei Europejskiej (Ph. Eur.) przygotowaliśmy usługę Wzorcowanie dla farmacji jako odpowiedź na wymagania rozdziału 2.1.7 Wagi do celów analitycznych: …”Wzorcowanie jest częścią kwalifikacji wagi i jest wykonywane przez użytkownika lub przez odpowiednią kompetentną jednostkę. Jego celem jest ustanowienie identyfikowalności wyników pomiarów z jednostkami SI. Wyniki wzorcowania uwzględniają niepewność pomiaru i są udokumentowane w świadectwie wzorcowania”…
W usłudze zawarliśmy elementy pozwalające ocenić wagę pod względem precyzji i dokładności:
- wyznaczenie błędów wskazań wraz z niepewnością;
- badanie powtarzalności tj. wyznaczenie rozrzutu wskazań wagi w wybranym punkcie pomiarowym ≤ 5% nośności wagi.
- badanie niecentryczności tj. wyznaczenie różnicy wskazań wagi dla jednej wartości obciążenia ustawionego niecentrycznie na szalce / nośni wagi.
- stwierdzenie zgodności z wymaganiami tj. porównanie wyznaczonych błędów z wymaganiami: Polska Norma PN-EN 45501 „Zagadnienia metrologiczne wag nieautomatycznych”, punkt 3.5.1 – Tablica 7.
- ocena wyników wzorcowania wraz z wyznaczeniem minimalnej naważki oraz oceną dokładności (czułość, liniowość i niecentryczność) na podstawie wytycznych Farmakopei Europejskie
- dokument „Ocena wyników wzorcowania”.
Zgodnie z wymaganiami Ph. Eur. waga powinna również podlegać okresowemu sprawdzeniu pomiędzy wzorcowaniami w celu kontroli precyzji i wynikającej z niej minimalnej naważki oraz dokładności.
Dla spełnienia tego wymagania przygotowaliśmy usługę Sprawdzenia wag dla farmacji podczas której przeprowadzamy badania na podstawie których oceniamy wagę pod względem spełnienia wymagań określonych w rozdziale 2.1.7 Wagi do celów analitycznych Ph. Eur. oraz potwierdzając zachowanie spójności pomiarowej.
W usłudze zawarliśmy:
- badanie powtarzalności
- badanie czułości
- wyznaczenie minimalnej naważki
- weryfikację najmniejszej masy netto
- dokument „Certyfikat sprawdzenia”
Realizując cykl: wzorcowanie – sprawdzenie – wzorcowanie zgodnie z przyjętym harmonogramem z wykorzystaniem naszych usług zyskują Państwo: oszczędność czasu, profesjonalne usługi spełniające rygorystyczne wymagania Farmakopei Europejskiej, czytelne potwierdzenie spełnienia wymagań w zakresie metrologicznym dla wag w postaci dokumentów: Świadectwo wzorcowania, Ocena wyników wzorcowania oraz Certyfikat sprawdzenia które dokumentują proces nadzoru nad wagami dla jednostek audytujących.
Wzorcowanie wag kolejowych
Waga kolejowa używana jest do ważenia wagonów w ruchu oraz może być używana do statycznego ważenia pojedynczych wagonów, które ze względu na rodzaj przewożonego ładunku nie podlegają ważeniu dynamicznemu (np. cysterny).
Od takich wag oczekuje się również określonej dokładności pomiarów w związku z wykorzystaniem ich do ważenia paliw płynnych i stałych które podlegają rozliczeniom w zakresie emisji CO2.
Wagi te wykorzystywane są również jako wagi kontrolne w procesie wzorcowania rozbudowanych instalacji nawęglania lub transportowych opartych o przenośniki taśmowe na których zamontowane są wagi przenośnikowe.
Proces wzorcowania wag kolejowych jest rozbudowany i wymaga współpracy: użytkownika wagi, służb transportowych, służb pomocniczych oraz zapewnienia odpowiedniej ilości wzorców masy do wykonania pomiarów na wadze.
Wykorzystując wiedzę zdobytą podczas wykonywanych wzorcowań tego typu wag opracowaliśmy wagonowe wzorce masy, które pozwalają usprawnić proces wzorcowania wag kolejowych.
Wykorzystując wagonowe wzorce masy zyskujemy większą elastyczność czasową związaną z wykonaniem wzorcowania (nie ma konieczności przechodzenia skomplikowanych procedur związanych z wypożyczeniem wagonów tarowych), jak również możliwość wykonania wzorcowania w zakresie akredytacji PCA.
Świadectwa wzorcowania
Potwierdzeniem przeprowadzenia wzorcowania jest świadectwo wzorcowania. To dokument, który zawiera wyniki wzorcowania wagi, wraz z informacją o zachowaniu spójności pomiarowej. Dostępne są także w nim między innymi informacje dotyczące:
- błędu pomiaru
- niepewności
Świadectwo wzorcowania jest w języku: polskim i angielskim i jest uznawane na całym świecie.
Koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą. Zapraszamy do współpracy.