Wzorcowanie wag na rynku – proces i zapotrzebowanie
Prawdopodobnie osobami najbardziej zaznajomionymi z tematem kalibracji wag są osoby pracujące przy lub zarządzające produkcją, specjaliści z działu jakości czy technicy. Zapotrzebowanie na narzędzia pomiarowe przejawia się w każdej branży, w niektórych z nich cykliczna kontrola wag jest narzucona przez prawo. Każda jednostka oczekuje jednak, iż ważenie będzie dokładne. Filarem tych procedur jest wzorcowanie wagi.
Czym więc jest wzorcowanie?
Wzorcowanie wag jest porównaniem ilościowym, które opiera się na liczbach i obliczeniach. Praktycznie jest to wskazanie błędu na podstawie różnicy pomiędzy wynikiem ważenia, a wzorcem umieszczonym na wadze.
Pierwszy krok to wyznaczenie błędu wskazania wagi, a w drugim kroku obliczenie niepewności pomiaru. Po wykonaniu pomiarów odczytu użytkownik otrzymuje informację o uzyskanych wynikach i podejmuje decyzję o dalszym działaniu. Na tym etapie zostaje wdrożona adiustacja (jeśli wymagana), po której ponownie przeprowadza się kalibrację wskazując błędy wskazania.
Zakończeniem procesu jest wystawienie Świadectwa Wzorcowania. Zaświadczenie zawiera informację o zachowaniu spójności pomiarowej, wyniku wzorcowania (błąd wskazania) wraz z szacowaną niepewnością, sposób określania niepewności. Ponadto, można umieścić także stwierdzenie zgodności z wymaganiami odnośnie błędów wskazań, jeśli zostało to wcześniej ustalone.
Co to jest legalizacja wagi i w jakich przypadkach jest wymagana?
Wagi jako urządzenia powszechne w wielu branżach, przemyśle, handlu czy domowej codzienności, w niektórych przypadkach muszą zostać zalegalizowane. Jest to swego rodzaju urzędowe poświadczenie poprawności wskazań wagi. Narzędzia pomiarowe, np. w branży farmaceutycznej, muszą wskazywać jak najdokładniejszy wynik ważenia substancji składających się na lek. Legalizacja wskaże, iż dane narzędzie spełnia wymagania metrologiczne. Natomiast legalizacja wagi nie jest wymagana w przypadku warunków domowych lub zakładach produkcyjnych na etapie wytwórczym.
Które wagi w ustawie o miarach są objęte obowiązkową legalizacją?
- wagi używane przez biegłych i ekspertów w celu wydania opinii prawnej,
- w branży farmaceutycznej, a także wagi używane do sporządzania lekarstw na receptę w aptekach,
- wagi stosowane w placówkach medycznych,
- wagi, które służą jako podstawa do obliczania różnorodnych stawek, np. cła,
- wagi przy sprzedaży konsumenckiej do określania ceny na podstawie masy produktu,
- wagi w przemyśle wydobywczym/chemicznym.
Proces legalizacji przeprowadzany jest przez pracownika Urzędu Miar, który może skorzystać z pomocy firmy serwisującej szczególnie w przypadku wag przemysłowych.